Intermatic UWZ48E-120U Flush Mount AC Hour Meter , 120V , White
★★★★★ 4.8 128 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Flush mounted with bracket, the UWZ48E unit fits into a 1.79" x 1.79" (45.5 x 45.5 mm) cutout. The thickness of the panel for flush mounting can be up to .35" (9 mm). The unit is secured in position by a plastic slip-on retaining bracket. The unit also fits square or round openings for 72 mm with optional 72 mm bezel.
  • Country of Origin:China
  • Package length:18.0"
  • Package width:18.0"
  • Package height:21.0"
UPC 078275153578 614573212106
Model UWZ48E-120U
Brand Name Intermatic
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 0.2 Pounds
Part Number UWZ48E120U
Manufacturer Intermatic Incorporated
Material Type Plastic
Item Dimensions 3.5 x 3.25 x 2.25 inches
Included Components UWZ48E-120U Hour Meter
Warranty Description No Warranty
Global Trade Identification Number 00614573212106
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
128 ratings | 52 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (111)
4 stars
2% (3)
3 stars
1% (1)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (13)